Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Vánoce v Anglii - Štědrý den

Vánoce v Anglii - Štědrý den

2019-12-22

Merry Christmas!!!

Je to neuvěřitelné, ale rok utekl jako voda a už tu jsou zase Vánoce :) U nás doma to znamená mít 24. na slavnostním stole rybí polévku, rybu, řízek, vinnou klobásu a samozřejmně bramborový salát. Co a kdy si ale dávají britové?

 

Christmas eve

Eve - neboli zkrácenina slova ,,evening" (večer) je 24.12. Den, kdy britové dodělávají poslední přípravy, zabalují poslední dárky, Věší ponožky na krb a připravují mléko, sušenky a mrkev pro Otce Vánoc. 

 

Christmas day

Pořádné věci se však u britů dějí až o Christmas day, tedy jejich štědrém dnu. Ráno se všichni seběhnou u stromečku obklopeném dárky, rozbalují a těší se z rodinné atmosféry. Stejně jako u nás, tak i ve Velké Británii platí, že co rodina, to jiný zvyk. Někdo si potrpí na krocanovi se zeleninou a omáčkou, někdo si rád dát národní jídlo ,,fish and chips" (ryba s hranolkami) a jiné. Předtím, než ale dojde na jedení hlavního chodu, tak si rodina rozbalí malé dárky, které se skrývají ve velkém bonbónu. Tyto dárečky se rozbalují formou hry, kdy jeden sedící u stolu chytne jednu šňůrku od bonbônu a druhý druhou šňůrku. Perou se o bombôn dokud nerupne (Z tohoto důvodu se tento dárek v angličtině označuje jako ,,Christmas cracker" Kdo si utrhne větší díl, tomu dárek patří.

Po jídle si britové rádi dávají ,,Christmas pudding" , který nemá nic společného s naším pudinkem. 

Boxing day

Boxing day, od slova "box" - krabice. V některých částech Velké Británie dávají v tento čas zaměstnavatelé dárky svým zaměstnancům a to v boxu, krabici. Z tohot zvyku nejspíše i název vznikl. Tento den je však pro Brity mnohem pestřejší.

26.12 se z mého pohledu docela akční den. Mnoho Britů vyráží opět do obchodů za akčními slevami, jiní chodí do divadla na místní ,,Pantomime". Pro odvážlivce je také známí ,,Boxing day Dip" - plavání či alespoň smočení se v moři. 

To je z letošních vánočních zvyků vše. Doufám, že se Vám můj vánoční miniseriál líbil, něco nového jste se dozvěděli nebo si alespoň oživili vědomosti. 

Podívat se také můžete na naše video :)

Přeji Vám nádherné klidné svátky strávené s někým, koho máte rádi, pro děti bohatého Ježíška.  Já Vám tedy po anglicku přeji:

Merry Christmas and Happy New Year :)

 

Jana

 


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.