Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Svatý Valentýn v Anglii

Svatý Valentýn v Anglii

2021-01-26

14. února ,,St. Valentine’s Day” nebo ,,Feast of St. Valentine”

Obchody i ulice plné růžových a červených barev, plyšoví medvídci se srdíčkem, růže, drobné dárečky ve tvaru srdce a holubice či labutě. Toto všechno můžete přibližně měsíc před 14. únorem vidět po celé Anglii, ne-li po celém světě. Symboly lásky a dlouholeté/celoživotní věrnosti. 

Tento svátek je v Anglii velmi oblíbený a lidé neváhají utratit za tento projev lásky mnoho peněz. Tomu všemu jsou samozřejmě přizpůsobeny obchody i restaurace, které nabízejí zboží i speciální ,,Valentýnské meny” tradičně se šampaňským o růžemi. 

Dívky od svých nápadníků, milenky od svých milenců ale i rodiče od svých dětí dostávají nejtypičtější symbol vyznání lásky a tím je valentýnská kartička. Tento lístek může obsahovat milostné sdělení nebo básničku a to s tajným podpisem - 

“S láskou Tvůj Valentýn” 

nebo bez podpisu, pouze se zkratkou ,,S. W. A. L. K” 

Sealed With A Loving Kiss - Zapečetěno milujícím polibkem

Britskou tradicí také je, že mladé dívky v tento den ráno brzo vstávají a vyhlížejí z okna. První mladík, který na ně pohlédne by měl být budoucí partner. 

Den Svatého Valentýna se slaví téměř po celém světě. Jak ale tento svátek vznikl?

 

Starověký Řím

Pocta bohyni Jono, královny všech bohů a bohyň. Tento svátek se ve starověkém Římě slavil právě 14. února a s touto oslavou byl spojen i zvyk losovat jména chlapců a dívek, které budou po celý rok spolu. 

Tato tradice se však nelíbila Císaři Klaudiusovi II., protože věřil, že se pak hochům nechce od svých dívek do války a na vojnu. Proto v celém Římě tuto tradici losování, všechny sňatky a zásnuby zakázal.  

Římskému knězi Valentinovi se však mladých dívek a hochů zželelo a i přes přísný zákaz tajně páry oddával. Za tento čin byl vězněn a poté i 14. února 269 popraven. 

Po celou dobu věznění však mladí lidé chodili před okna jeho cely a házeli mu květiny a vzkazy. I přes tyto pevné mříže se však zrodila láska mezi knězem Valentýnem a dcerou správce vězení. Valentýnův poslední vzkaz před popravou, věnovaný správcově dceři, zněl:                       S láskou Tvůj Valentýn

Ať tento svátek slavíte či neslavíte, užijte si tento den jako ten nejlepší ve Vašem životě :)

Valentyn v angličině

Jana


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.