Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Den díkůvzdání

Den díkůvzdání

2019-11-11

Den díkůvzdání (the Thanksgiving day) je významný americký svátek, který se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu. Školy a většina společností (firem) je uzavřena na čtyři dny - čtvrtek (díkůvzdání), pátek (černý pátek), sobota, neděle. 

Pro většinu Američanů jde o den, kdy se celá rodina sejde a děkuje za vše, co mají. Mnohdy někteří Američané cestují přes celé státy, aby byli v tento den se svou rodinou. Je to tedy i den, kdy je nejvíce zatížena letecká i vlaková doprava. 

 

Historie díkůvzdání

Příběh začíná roku 1620, kdy přibližně sto poutníků opouští Velkou Británii, aby začalo žít nový život v Americe bez náboženského pronásledování. Pro svou cestu zvolili malou loď, kterou nazvaly MAYFLOWER. Dlouhá cesta v zimě na moři byla však velmi náročná a někteří poutníci přišli o život. V prosinci téhož roku dopluli na severo-východ Severní Ameriky. Neměli co jíst a kde bydlet, tak rychle vystavili dřevěné příbytky. Začít ale v tomto období pěstovat plodiny bylo už pozdě. Zima byla krutá a téměř polovina nových osadníků zemřela.

Na americkém kontinentu nebyli však sami. Původní domorodci, místní Indiáni, nových osadníkům pomohli zimu zvládnout a na jaře jim Indiáni ukázali jak na těchto políčkách zasadit kukuřici, dýně a ostatní plodiny, jak se starat o drůbež, lovit a žít v této přírodě. Nový osadníci celé léto pilně pracovali na svých polích a na podzim sklidili bohatou úrodu. V listopadu roku 1621 pak jako poděkování darovali Indiánům část své sklizně a spolu se svými rodinami usedli k jednomu stolu plného jídla a děkovali bohu za dary, kterými je obdaroval. 

Tato tradice se drží do dnes, rodiny tradičně jedí v tento den krocana, sladké brambory, kukuřici, dýně, …

Roku 1863 Americký prezident Abraham Lincoln prohlásil tento den za státní svátek. Po dnu díkůvzdání nastává černý pátek/Black friday, který v této době už značí den velkých slev a nakupování a neoficiálně tím vánoční období. 

Text v angličtině a základní slovní zásoba na toto téma ZDE

Jana


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.