Chcete vědět o všem novém na našem webu? Přihlašte se ať Vám neunikne žádná novinka!
Tak jako je květen, máj, znám v Česku především coby čas lásky a studentských oslav, v Anglii, respektive v celém Spojeném království, je měsícem folklórních májových tradic a festivalů.
První a poslední májové pondělí jsou dny státních svátků: Early May Bank Holiday („svátek časného máje“, slavený letos 6. května) a Spring Bank Holiday („svátek jara“, připadající na 27. května).
Svátek jara je příjemným dnem volna, kdy některé rodiny vyrážejí na výlety, jiné na procházky a další na pikniky či jiná setkání s přáteli a rodinou. V některých částech Spojeného království se s tímto dnem pojí i zajímavé zvyky; např. v Coopers Hill v Brockworthu v hrabství Gloucestershire se lidé ženou ze strmého kopce za velkým kulatým sýrem. Kopec je konkávní a má na některých místech sklon 1:1. První, kdo protne cílovou čáru, vyhrává sýr Double Gloucester o hmotnosti 8 liber (asi 3,5 kg). Tento zvyk byl pravděpodobně založen Římany nebo starověkými anglo-saskými kulturami jako rituál plodnosti a záruky práv pást dobytek na okolní půdě. Kvůli četným zraněním je však od tradice v posledních letech upouštěno.
V Endonu v Staffordshire vesničané zdobí studnu, pořádají fayre (vesnickou oslavu) a korunují svou královnu. Místní muži pořádají soutěž, známou jako házení snopu, v níž vyhrává ten, kdo hodí balík slámy nejvýš. Na jiných místech zas třeba dávají lodím požehnání na cesty a konají se různé festivaly.
Early May Day Bank Holiday, známý též jako May Day, je kombinací dvou svátků: Prvního máje (oslavy jara, znovuzrození a plodnosti) a Mezinárodního dne pracujících. 1. květen nebo první pondělí v květnu je ve Spojeném království dnem pochodů a demonstrací, zejména v Londýně, jež mnohdy organizují odbory. May Day je prastarou oslavou jara a znovuzrození. Mnoho zvyků spojených s tímto dnem pochází ze starého římského festivalu Floralia. Velké oslavy tohoto svátku, včetně tance kolem májky (symbol uctívání stromů) a korunování královny (Floralia byla spojena s oslavou římské bohyně Flory), se konají především v Severním Irsku, ve Skotsku a na Isle of Man.
Jack-in-the-Green je další prastarý zvyk, kdy se muži oblékají do zeleného listí, aby reprezentovali zeleného muže: symbol plodnosti. Zelený muž bývá asociován i s rozpustilým Puckem, postavou ze Snu noci svatojánské od Williama Shakespeara.
S počátkem května se pojí taktéž folklórní tanec Morris Dance. Tanečníci se oblékají do bílé barvy, mají rolničky na různých částech kostýmu a v rukách kapesníky a dlouhé dřevěné hole. Tanec doprovází akordeonová hudba.
Na 1. května (respektive noc 30.4. a ráno 1.5.) připadají oslavy keltského svátku Beltain (obdoba českého pálení čarodějnic). Na Calton Hill ve skotském Edinburghu se koná Beltane Fire Festival, rituální a divadelní oslava kombinující oheň, bubnování a divadelní vystoupení, jíž se účastní na 12 000 návštěvníků.
8. května si připomíná Spojené království, podobně jako Česko a většina Evropy, tzv. Victory in Europe Day (VE Day), Den vítězství v Evropě. Nejedná se ovšem o státní svátek.