Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Den matek - Mothers day

Den matek - Mothers day

2021-05-05

Den matek se slaví v mnoha zemích světa. Né každý však ví, že datum není stejné.

Ve více jak 100 zemích světa se stejně jako v České republice slaví den matek druhou květnovou neděli. Ve Velké Británii ale připadá vždy na čtvrtou neděli v období postní doby, kdy se lidé obvykle vzdávají věcí, jako jsou některá jídla.

Historie a vývoj svátku ve Velké Británii

Zvyk pochází ze středověku, kdy v tento den směly děti, které pracovaly jako pomocná síla v panských domech, navštívit svůj rodný dům a tím i MATEŘSKOU církev. Postupně se tento zvyk vyvíjel a měnil.

Děti po cestě domů sbíraly květiny, aby měly čím obdarovat rodiče a především matky. Byla to pro rodiny hezká příležitost se po dlouhé době sejít. Postupem času datum nabralo další slavnostní nádech, protože to byla tradičně příležitost pro uvolnění pravidel půstu. V důsledku toho byl tento den také známým jako ,,Refreshment Sunday” a tradičním dortem pro den matek se stal “Chocolate Pudding Pie” nebo “Pudding Pie Sunday”.

Den matek v dnešní době

Stejně jako u nás i ve Velké Británii se v tento den slaví a vzdává hold maminkám a všem ženám, které v rodině zastávají funkci matky. 

Dospělí své maminky zvou na slavnostní večeře (rezervovat si stůl musíte přibližně rok dopředu), kupují jim květiny, čokolády a pohlednice (mother’s card). 

Menší děti zase připravují snídani, kterou nosí svým maminkám do postele. Nejkrásnějším dárkem pro každou maminku, babičku nebo prababičku určitě je něžné obejmutí a ujištění jak moc je máme rádi :)

 

Den matek pro rok 2024 v Anglii připadl na 10. března. Náš den matek v České republice nás ale teprve čeká, tak na své maminky nezapomeňte a udělejte jim radost. Určitě si to zaslouží :)

Hezký den i Vám 

 

Jana


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.