Zdroj úvodní fotky: Photo: Paul Messenger/Shutterstock
Skotská vysočina (Scottish highland) nabízí pestrou přírodní scenérii složenou převážně z ostrůvků, jezer (lochs) a horských údolí (glens). Tato krajina je všeobecně známá především díky jezeru Loch Ness, kde můžeme podle pověsti spatřit Lochnesskou příšeru.
Zdroj: Wikipedia
My se však dnes zaměříme zejména na divokou přírodu, která je v této oblastí přinejmenším zajímavá. O místní faunu i flóru je však potřeba se starat a chránit ji. Z tohoto důvodu ve Skotsku v současné době existuje 43 národních přírodních rezervací, které pokrývají 154 262 hektarů půdy (méně než 1,5% rozlohy Skotska).
Photo: Lukasz Pajor/Shutterstock
Co tedy v této oblasti můžeme spatřit?
Přírodní rezervace Highland Title at Glencoe Wood i další oblasti skotské vysočiny nabízí nádhernou škálu rostlinných a živočišných druhů. Najdeme zde mokřady, lesy i pobřežní útesy.
Skotsko je také synonymem divoké zvěře. Jeho vřesoviště pokrytá rašelinou, tyčící se hory a skalnaté pobřeží jsou plné rozmanité sbírky výjimečných tvorů.
Na obloze lze spatřit řadu působivých zvířecích obyvatel, včetně orla mořského a sokola stěhovavého, zatímco skotské pobřeží a vody jsou domovem různých druhů, jako je například tuleň šedý a delfín skákavý. Mezi suchozemská zvířata, která můžete v této oblasti spatřit patří majestátní jeleni, veverky obecné, kuny a skotské divoká kočky.
Bohužel 1 z 11 těchto druhů hrozí ve Skotsku vyhynutí.
Mým zdrojem většiny fotografií je organizace Highlandtitles.com, která se tuto přírodu snaží pomocí dobrých lidí zachránit. Jistě se shodneme a tom, že přijít o takovouto krásu by byla velká škoda.
Jana