Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Bodleyova knihovna

Bodleyova knihovna

2020-09-02

 Bodleian Library - Bodleyova knihovna

Oxfordské knihovny patří mezi nejslavnější na světě, a to nejen díky svým nesrovnatelným sbírkám knih a rukopisů, ale také díky nádherným budovám, které byly pro tyto účely vybudovány.  Některé z nich se používají již od středověku. 

Knihovny, ze skupiny Bodleyových knihoven v sobě zahrnují hlavní vědecké knihovny, knihovny připojené k fakultám i katedrám a jiným institucím univerzity a samozřejmě hlavní univerzitní knihovnu ,,Bodleian Library”, která je knihovnou zákonné úschovy již 400 let. Tato hlavní knihovna je jednou z nejstarších knihoven v Evropě. V Británii je druhá největší ihned po Britské národní knihovně. Všechny Bodleyovy knihovny společně vlastní přes 13 milionů tištěných položek. 

Pro mnoho Oxfordských studentů jsou tyto budovy známé jednoduše jako „Bod“. Jsou také stále používány studenty a vědci z celého světa a přitahují neustále rostoucí počet návštěvníků.

 

Raná historie

První účelově založená univerzitní knihovna byla vytvořena okolo roku 1320 v univerzitním kostele Panny Marie, v místech, která slouží jako sakristie a zasedací místnost pro kostel. Tato budova stála a stále stojí v samém srdci Oxfordské „akademické čtvrti“, blízko škol.

Inventář  této knihovny se stále rozrůstal. Velkou zásluhu na tom zajisté měl vévoda Humphrey z Gloucesteru, mladší bratr krále Jindřicha V., který daroval univerzitě svou neocenitelnou sbírku více než 281 rukopisů, včetně několika textů klasické literatury. Prostor v kostele tedy po určité době přestal pro tyto účely stačit. Univerzita se tedy rozhodla vybudovat nové prostory v náboženské škole. Výstavba nových prostor začala v roce 1478 a knihovna byla otevřena o deset let později, roku 1488. Tato část knihovny je dodnes známá jako ,,Humphreyova knihovna” a tvoří nejstarší část pozdější Bodleyovy knihovny. 

Tato knihovna však fungovala pouze 60 let. Díky reformaci a snaze křesťanského děkana očistit anglické kostely od všech stop katolicismu, přišla knihovna roku 1550 o všechny své knihy. Některé byly dokonce spáleny. Univerzita nebyla bohatou institucí a tak neměla prostředky k vybudování sbírky nové. V roce 1556 byly tedy původní prostory převzaty lékařskou fakultou. Knihovna nakonec byla zachráněna Thomasem Bodleyem.

 

Thomas Bodley a znovuzrození univerzitní knihovny

Sir Thomas Bodley se narodil roku 1545 a zemřel v roce 1613. Byl členem Mertonovi koleje na Oxfordské univerzitě a diplomat na dvoru královny Alžběty I. 

Při odchodu do důchodu se Thomas Bodley zasloužil o znovuzrození již zmiňované knihovny bez knih. 

V roce 1598 se začala stará knihovna rekonstruovat, aby pojala novou sbírku asi 2 500 knih, z nichž některé byly poskytnuty samotným Bodleyem. Knihovna byla znovuotevřena 8. listopadu 1602.

Bodleyova práce se tím však nezastavila. V roce 1610 uzavřel dohodu s londýnskou společností Stationers´ Company, podle níž bude v nové knihovně uložena kopie každé knihy vydané v Anglii a registrované v Stationers´ Hall. Tato dohoda poukázala na budoucnost knihovny jako knihovny zákonné úschovy a také jako na stále se rozšiřující sbírku, která potřebovala prostor. V letech 1610–12 Bodley plánoval a financoval první přístavbu středověké budovy, známé jako ,,Arts End”.

Bodley zemřel v roce 1613, krátce po zahájení práce na jeho plánované škole ,,Quadrangle”. Budovy byly navrženy tak, aby byly prostorné pro přednášky a zkoušení všech fakult školy, aby nahradily to, co Bodley nazval „ty zničené malé místnosti“ v místě, kde se učily generace vysokoškoláků. Bodley ve své poslední vůli nechal také peníze aby přidal třetí patro, které má sloužit jako „velmi velký doplněk pro uložení knih“. To se také  stalo veřejným muzeem a galerií, prvním v Anglii. Quadrangle byl strukturálně kompletní roku 1616. Práce však pokračovala přinejmenším do roku 1624.

 

Poslední přírůstek do Bodleyových budov přišel v letech 1634–7, kdy byla postavena další přístavba knihovny vévody Humphrey, také známé jako ,,Selden End”, po právníkovi Johnovi Seldenovi, který knihovně daroval 8 000 knih. Knihovna byla nyní schopna přijímat a uchovávat četné dary knih a rukopisů. Právě tyto sbírky přitahují studenty z celé Evropy a knihovna stále otevírá své brány vědcům z celého světa.

Zdroj: https://www.bodleian.ox.ac.uk/

Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.