Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
The Red Dress projekt

The Red Dress projekt

2022-06-17

Šaty, které vyšívalo přes 336 žen a 7 mužů. Šaty, které navštívili 46 zemí. Třináctiletý projekt, který vznikl jako náčrt na ubrousku a spojuje lidi po celém světě.

Kirstie Macleod - autorka projektu, se věnuje textilnímu umění již 17 let. Kirstie pochází z rodiny kde jsou všechny ženy zkušenými švadlenkami. Během dospívání si Kirstie všímala kontrastů kultur, barev, jazyků a její cesta sebevyjádření začala malbou, kresbou nebo právě šitím. Když jí bylo 9 let, žila s rodinou v Nigérii, kde ji kouzlu vyšívání naučila laskavá indická žena. Něco se tenkrát pro Kirstie změnilo a vydala se na svou cestu studiem textilního designérství, vizuálním jazykem a vystupováním. Svou kariéru začala budovat v Londýně a

její práce vytvořila různorodé portfolio zahrnující fotografii, filmování, malbu, kresbu a instalace s přesahem.

Od roku 2009 rozesílala Kirstie, nyní žijící v Somersetu v Anglii, pruhy červených šatů umělcům po celém světě. Původním záměrem bylo aby tento projekt zprostředkoval jakýsi dialog identit, spojující skrze vyšívání rozdílné kultury bez hranic. Nicméně za těch 13 let se projekt evolvoval v platformu pro sebevyjádření, která otevírá prostor kde mohou být hlasy spojeny a vyslyšeny. Šaty sami o sobě vypráví mnohé příběhy...

The Red Dress se skládají z 84 kusů hedvábné burgundy tkaniny a každý kus vyobrazuje výšivky, na kterých se podílely uprchlické ženy ze Sýrie a Palestiny, ženy z Iráku, Číny, Nigérie a Namibie, oběti války v Kosovu, Rwandě, Kongu, chudé ženy z Jižní Afriky, Mexika, Egypta, jednotlivci z Keni, Japonska, Turecka, Švédska, Peru, České Republiky, Dubaje, Afghánistánu, Austrálie, Irska, Argentiny a mnoho dalších...

Výšivky tvořili profesionálové, ale i začátečníci. Umělci byli vyzváni aby vytvořili něco, co vyjadřuje jejich identitu s přídavkem jejich kulturních a tradičních zkušeností. Někteří využili specifických stylů, které se dědí v rodině či rodném kraji po stovky let a někteří využili jednoduché stehy, aby vyjádřili silné události z jejich minulosti.

Projektu se zúčastnila i naše česká textilní výtvarnice Blanka Kolková, která pochází z Českého Krumlova ale již několik let žije v Glastonbury. Blanka tvoří recyklovanou módu pod značkou Oli crafts a v rámci projektu The Red Dress poskytla i rozhovor pro stanici BBC.

Šaty The Red Dress byli součástí mnoha výstav v galeriích a muzeích po celém světě. V roce 2015 získali sve první ocenění v Itálii v rámci výstavy Premio Valcellina/Valcellina award. Nyní po 13 letech to vypadá, že šaty dostali svou finální podobu. Pokryté miliony stehů a přes 6kg vážící hedvábné šaty jsou úctyhodným počinem, stejně jako příběhy které nesou.

Šaty jsou důkazem toho, co můžeme dosáhnout společně jako komunita, narozdíl od práce jednotlivce. Kirstie doufá, že jsou šaty ukázkou toho, že když odstraníme hranice mezi námi a spojíme se v soucitu a lidskosti, dokážeme se vzájemně podporovat a snad i vytvořit lepší svět pro budoucí generace.

Martina


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.