Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Muffin vs. Cupcake

Muffin vs. Cupcake

2021-04-19

Muffin vs Cupcake

Muffin i cupcake jsou sladké košíčky, které neodmyslitelně patří k britské kultuře. Koupíte je v potravinovém řetězci, v obchodě s rychlým občerstvením i kavárně. Je to také jedna z mála věcí, které se pečou doma a rodiny se předhánějí v dokonalejším receptu či zdobení.

Jaký ve však mezi těmito dvěma názvy rozdíl? 

Hlavními rozdíly mezi těmito sladkými kousky jídla jsou INGREDIENCE, ZPŮSOB VÝROBY a VZHLED.

I.   Ingredience

Muffin - Muffin neobsahuje narozdíl od cupcaku máslo. Máslo je zde nahrazováno rostlinnými oleji či jinými zdravějšími alternativami a běžná pšeničná mouka je nahrazena moukou ovesnou. Do těsta se přidávají například oříšky či sušené ovoce. Především je zde však použito výrazně méně cukru.

Cupcake - Jak už název napovídá - cup (malý šálek) a cake (dort) - je malý kousíček dortu. Dělaný je především z másla, velkého množství cukru a dalších ingrediencí. Stejně jako jiné dorty obsahuje třeba kousky čokolády, využívané jsou také různé essence.

 

II.   Způsob výroby

Muffin - Muffin je vyráběn metodou dvou misek, kdy do jedné dáme suché ingredience a do druhé mokré. Následně je spojíme a získáme tím hutné a ne tak hladké těsto. Díky tomu je muffin hustý a na povrchu lehce křupavý. Uvnitř se například nachází ovoce, čokoláda, či oříšky. Tyto košíčky lze servírovat za horkého i studeného stavu. 

Cupcake - Těsto na cupcake je tvořeno převážně šleháním vajec a ostatních ingrediencí do naprosto hladkého a nadýchaného těsta. Dortík je potom lehký, vláčný a lehce do něj kousnete. Cupcake není křupavý a nemá uvnitř náplň. Je připravován převážně k jídlu za studena a v obchodech či doma by měl být uchováván v chladících boxech či lednicích. 

III. Vzhled

Muffin - Rozměr muffinu či cupcaku není nijak standardizován. Všeobecně jsou však muffiny větší a nemají na sobě polevu či ozdoby. Díky těstu se však tento dezert většinou vytvaruje do tvaru houby, tak, jak muffiny většinou známe. 

Cupcake - Košíčky cupcaku mají vždy na sobě polevu, krém nebo ozdobu, které přidávají na sladkosti. Je to také hlavní identifikátor, podle kterého lidé na první pohled poznají, že se jedná o cupcake. Ve Velké Británii se cupcaky často darují jako hezké dárky k narozeninám či jiným slavnostním příležitostem. 

    

Věřím, že nyní již muffin i cupcake poznáte na první pohled a že Vám tento příspěvěk udělal radost. Třeba se i nyní stejně jako já jdete pustit do pečení této dobroty :)

Přeji Vám dobrou chuť 

Jana


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.