Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Irsko a irština

Irsko a irština

2023-02-21

Irsko, jinak řečeno zelený ostrov je rozdělen hranicí na Severní Irsko (The North of Ireland) and Republiku Irsko (The Republic of Ireland) Severní Irsko je součástí Spojeného Království a stejně tak jako Skotsko a Wales spadá pod vládu krále Karla III. Není tedy součástí evropské unie a místní měna je libra.

Není tomu tak ale u rozdělené Republiky Irsko. Přestože se Severním Irskem sdílí stejný ostrov, politika, měna a další věci jsou odlišné. Republika Irsko (nazývejme jej pouze Irsko) je součástí evropské unie, jejich měna je Euro a jedná se především o samostatný nezávislý stát.

 

Jakým jazykem se zde mluví?

Na celém tomto ostrově se převážně mluví anglicky. Slyšeli jste ale někdy o irštině? Nejedná se zde o irský přízvuk a tím upravenou angličtinu ale o naprosto odlišný jazyk, kterým mluví více jak 50 000 lidí.

Přestože se jedná o menšinový jazyk, stal se druhým úředním i národním jazykem. Díky snaze tento jazyk zachovat a znovuobnovit můžete irštinu slyšet na školách, úřadech i v televizi. Nejvíce se s tímto jazykem můžete setkat v oblasti Gaeltacht - západní části ostrova. V těchto částech můžete narazit na cedule a popisky pouze v irštině

Zdroj foto: jazykofil.eu / Zdroj foto2: mundo.cz           

Kdybyste se náhodou chystali do Irska jako já, vezměte si s sebou tento malinký slovníček základních zdvořilostí. Jak tvrdím já, když jedete do ciziny, měli byste alespoň dvě, tři základní slovíčka umět. Projevení úcty k místnímu jazyku není nikdy na škodu. Bohužel se ale psaná forma irštiny od formy mluvené natolik liší, že Vám to bude asi k ničemu :)

Zdroj foto3:wikipedia

Mějte se krásně a těším se na Vás zase někdy u nějaké zajímavosti :)

Jana


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.