Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Hlídání dětí v Anglii

Hlídání dětí v Anglii

2024-04-21
Zatímco v České republice obvykle využíváme pro pomoc s péčí o malé děti pouze chůvy (nannies), hodinové hlídačky (baby sitters) nebo privátní či státní jesle (nursery) či školky (kindergarten), v Anglii není ničím výjimečným mít v domě au pair. 
 
Au pair je domácí asistentka z cizí země, která pracuje pro hostitelskou rodinu a žije v ní. Není profesionálkou v oboru, ale je požadována jistá praxe. Au pairs obvykle přebírají část rodinné odpovědnosti za péči o děti a některé domácí práce (uvaření večeře, drobný úklid či praní) a dostávají malý peněžní příspěvek (cca 90 liber týdně). Hostitelská rodina jim musí poskytnout vlastní pokojík a jídlo minimálně třikrát denně a dále možnost navštěvovat přes pracovní týden na několik hodin denně kurzy angličtiny. Víkendy má au pair obyčejně volné pro vlastní vyžití, cestování atp., podobně jako většinu večerů v týdnu. Některé rodiny mohou požadovat, aby au pair vypomohla i jeden či dva večery v týdnu jako baby sitter, kdy si rodiče třeba vyjdou na večeři nebo do divadla. 
Programy au pair podléhají vládním omezením, která specifikují věkové rozmezí, obvykle 17 až 27 let. Agentury, které službu au pair zprostředkovávají, jsou buď placeny hostitelskou rodinou, nebo au pair samotnou. 
 
Nanny je chůva profesionálka, jež poskytujte vysoce kvalitní a flexibilní péči o děti všech věkových kategorií. Je požadováno, aby byla občankou státu, nebo měla v Anglii trvalé bydliště. Chůva do rodiny, kde pracuje, může docházet denně, nebo jen některé dny, čili pracuje buď na plný nebo částečný úvazek. Výjimečně s rodinou i žije, obyčejně má svou vlastní rodinu a do rodiny, kde pracuje, dochází jako do zaměstnání, se všemi tradičními povinnostmi a benefity (nárok na dovolenou, nemocenskou, úhrada sociálního a zdravotního pojištění, pokud nanny nepracuje sama na sebe, tzv. na volné noze, jako freelancer). Pracuje-li o víkendu či svátcích, dostává zaplacenu vyšší částku jako při přesčasech.
Průměrný plat chůvy ve Spojeném království je 27 300 liber za rok. Vstupní pozice začínají na 23 400 liber ročně, zatímco nejzkušenější pracovníci vydělávají až 41 495 liber.
 
Baby sitter je hodinová hlídačka profesionálka či neprofesionálka, jež dochází do rodiny na večerní a noční, někdy ale i denní hlídaní dětí na několik hodin (může být i o víkendu). Je placena standardní hodinovou sazbou, cca 14 liber za hodinu. Au pair si často přibírají přes známé také výpomoc v jiných rodinách jako baby sitter v době svého volna, aby si více vydělaly. 
Práce baby sitter není zákonem věkově omezena, ale obvykle rodiny volí studentku od 18 let výše, jelikož teprve plnoletost zaručuje jisté legislativní závazky. Pokud je chůva mladší 16 let, zůstávají rodiče právně odpovědní za to, aby jejich dítě nepřišlo k újmě. 
Zákon aktuálně neuvádí věk, kdy mohou být děti ponechány samy, ale rodiče mohou být stíháni za úmyslné zanedbání péče, pokud dítě nechají bez dozoru „způsobem, který může způsobit zbytečné utrpení nebo újmu na zdraví“. 
                                                                                                                                                                       
                                                                                                                                                         Martina
 
 
Slovní zásoba:
au pair - domácí asistentka, pečovatelka o děti i pořádek v domě
baby sitter - hodinová hlídačka
kindergarten - školka
nanny - chůva
nursery - školka / jesle
 

Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.